Dnes je 18 september 2019, Meniny má Eugénia
-->

Vyhľadávanie

Rozdiel medzi mužom a ženou

Uverejnené: 04.03.2014

Deň žien považujú mnohí dodnes za prežitok bývalého režimu. Biely či červený karafiát si vtedy niesli z práce všetky oslávenkyne. Chlapi tiež oslavovali. V krčmách si pripíjali na zdravie svojich polovičiek, dcér, priateliek alebo len tak na susedove, bratove... Dôvod sa vždy našiel.

Deň žien ale vôbec nie je komunistický sviatok. Nevznikol ani za veľkou mlákou ako väčšina súčasných, peňaženky vyprázdňujúcich sviatkov. MDŽ je sviatok žien a ich boja za rovnoprávnosť. Nápad oslavovať takýto deň vznikol v Kodani roku 1910 na Medzinárodnej ženskej. Ani dátum nie je náhodný, 8. marec je spomienkou na veľký štrajk newyorských krajčírok z textilných tovární. Tie v roku 1908 bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, zlepšenie pracovných podmienok a zvýšenie mzdy. Ženy si vytýčili niekoľko podmienok: hlasovacie právo (prečo by mali hlasovať len muži, veď ženy vedia rovnako dobre rozhodnúť), osemhodinový pracovný čas a zlepšenie špeciálneho zákonodarstva.

Rok po Medzinárodnej konferencii sa prvýkrát oslavoval sviatok žien v Rakúsku, Švajčiarsku a Nemecku. V Rusku ho schválili až po mnohých nepokojoch a demonštráciách žien v Petrohrade v roku 1917. Zaujímavosťou je že OSN ho oficiálne schválila až v rolu 1975. V roku 1975 bol MDŽ oficiálne uznaný OSN.

Naše staré mamy si museli na oslavy počkať trochu viac. V Československej republike sa oslavovalo až v roku 1921. Masové oslavy pokračovali až do roku 1938. Počas druhej svetovej vojny ho totiž zrušili a obnovili až po roku 1945. A odvtedy si už na tradičné „červené“ oslavy MDŽ všetci pamätajú.

MDŽ nie je sviatkom politikov, ale oslavou žien. Aj keď ho na vlastnú propagáciu doteraz mnohí využívajú. Žena si zaslúži obdiv a úctu. Preto nejaký ten kvet, poďakovanie, úsmev či pomoc v domácnosti, a nie len v tento deň, mnohé určite potešia. Ešte máte čas vymyslieť, čo pre svoju drahú pripravíte. Možno sa niekam vyberiete. Niekoľko nápadov kam ísť nájdete aj na www.cokdeje.sk . Želám krásny Deň žien.

-VeVe-