Dnes je 18 september 2019, Meniny má Eugénia
-->

Vyhľadávanie

S bozkom pod čerešňou

Uverejnené: 30.04.2014

Tento sviatok vôbec nemá základ zo socialistického obdobia. Opäť je to jeden z tých dní, ktoré sme si importovali. Začalo to vlnou demonštrácií po celých Spojených štátoch v roku 1886. Centrom bolo Chicago, kde do ulíc práve 1. mája vyšlo 40 000 štrajkujúcich. Ich cieľom bol skrátenie pracovného času na 8 hodín denne. O dva dni polícia dav rozohnala paľbou do robotníkov. Bilancia: päťdesiat ťažko zranených a šesť mŕtvych. Na pamiatku tohto štrajku prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži Uznesenie o oslavách 1. mája.

Prvý máj si u nás pamätajú tí skôr narodení ako deň prvomájových sprievodov. Spevom, tancom, alegorickými vozmi a transparentmi oslavovali prácu. Teda skôr to, že majú voľno a musia ho stráviť v „práci“. Tie časy sú však už dávno za nami a teraz je to sviatok „SADENIA ZEMIAKOV“ a „BOZKÁVANIA SA POD ČEREŠŇOU“. Aby sme boli celý rok krásne a ľúbené.

A tak, milé slečny, vyberte sa pekne do sadov a nechajte sa bozkať pod rozkvitnutými čerešňami. Tie šikovnejšie to stihnú aj počas sadenia zemiakov.

A ak vám príroda už nepraje, môžete to urobiť pod našou čerešňou.

Krásny 1. mája želá www.cokdeje.sk.

-VeVe-