Dnes je 22 jún 2021, Meniny má Paulína
-->

Čo očakávať od ochutnávky vín

Čo očakávať od ochutnávky vín
Čo očakávať od ochutnávky vín

Každé víno chutí inak s inými ľuďmi a na inom mieste ...  Ľudia, ktorí pri výbere alkoholu najčastejšie siahajú po víne, sa s prvou vetou určite stotožnia. Tí, ktorí sa vínu vyhýbajú zrejme tento článok nečítajú - ale čo my, väčšina, ktorá víno rozoznáva podľa kľúča biele – červené, chutí mi – nechutí mi?

Zúčastniť sa ochutnávky vín by mal byť malý slávnostný rituál. Svet vinárov je špecifický svojou atmosférou, žargónom i prístupom. Veď ktorý alkohol má svojho „vysvetľovača“ ako víno v podobe someliéra? Prevedie vás svetom vína, a tajomstvom toho, ako sa z chutných hroznových bobúľ dostal lahodný mok do vášho pohára v tvare tulipána. Začujete od neho slová ako prívlastkové, dochuť, vonia po orechoch, podáva sa k divine .. a tí najlepší samozrejme nezabúdajú na humor, ktorým vyčaria pri ochutnávke vynikajúcu náladu. Preto si rozhodne nenechajte ujsť príležitosť obliecť sa na túto udalosť podľa možnosti slávnostne, aby ste umocnili výnimočnosť okamihu ochutnávania.

Pri degustácii ide najmä o to, aby ste si o danom víne urobili obraz a čo najviac si ho vychutnali. Potrebujete na to víno v správnej teplote, ale i dobre presvetlenú miestnosť bez rušivých momentov. Pred ochutávkou by ste nemali fajčiť, jesť aromatické jedlá, či umývať si zuby, lebo by ste si zážitok z chuti mohli pokaziť. Rovnako môže pôsobiť príliš silný parfum.

Víno sa posudzuje podľa farby, vône a chuti. Držte pohár s vínom za stopku a v 45 stupňovom uhle sledujte vzhľad vína na bielom pozadí –hodnotí sa čírosť a farba. Následne privoňajte k vínu. Pohár trochu nakloňte a strčte doň celý nos. Odporúča sa nos umiestniť nie do stredu pohára, ale k jeho okraju, nakoľko po okraji pohára stúpa prevažné množstvo aromatických látok. Zhlboka sa nadýchnite a pokúste sa definovať vône. Následne pohárom zakrúžte a celý proces zopakujte. Krúženie vínom v pohári napomáha aby sa lepšie zmiešalo so vzduchom a uvoľnili sa aromatické látky obsiahnuté vo víne – jeho vôňa bude preto ešte intenzívnejšia. Pri vôni sa hodnotí jej intenzita, jemnosť a kvalita. Následne sa konečne môžete napiť  - do úst naberte malé množstvo vína a nasajte trochu vzduchu. Vzduch je naozaj potrebné nasať – opäť pre uvoľnenie aróm vína.  Takto sa vám odkryje oveľa širšie spektrum vôní a chutí. Víno dobre pregúľajte v ústach a prehltnite. V chuti sa hodnotí jej intenzita, jemnosť, kvalita a perzistencia – teda dĺžka dochute, ktorú pociťujete po tom, čo ste víno vypľuli alebo prehltli. Áno, ak plánujete degustovať viac vzoriek vína, mali by ste ho vypľúvať do na to určených nádob, inak by ste boli čoskoro opití a neschopní vychutnať si ďalšie vzorky. V závere hodnotenia sa vínu udeľujú body aj za celkový dojem. Celé hodnotenie vína si môžete zapisovať do tabuľky, alebo hodnotiť len pre seba. Pri ochutnávkach vín sa často stretnete aj s tzv. záhryzovými taniermi, kde nájdete syry, či olivy, aby ste tak dali vašim chuťovým pohárikom medzi ochutnávkami pauzu.

Hoci Orava práve nie je kraj, ktorý by bol k pestovaniu vína naklonený, možno práve preto sa tu nájdu takí, ktorí si chcú dobré víno vychutnať a oceniť. Jedinečnú príležitosť budete mať 29. januára 2016 v hoteli Park v Dolnom Kubíne, kde súčasťou ochutnávky vín bude aj koncert slovenskej legendy - Pala Hammela.

Zdieľat na Facebooku

Aktuálne:

Veselú Veľkú noc

Veselú Veľkú noc

Želáme Vám veľa smiechu, na Veľkú noc len potechu, v pondelok veľký zhon, ženám šibačov plný dom... A, keďže sme Slováci a…

Dobrá správa pre motoristov

Dobrá správa pre motoristov

E-shop www.autodiely1001.sk prichádza s niečim, čo je na Slovensku málo vídané. Jednoducho zrušili poplatky za dopravu, pritom ceny za tovar nezvý…

Oddych sa nikdy nezunuje

Oddych sa nikdy nezunuje

Príležitosti na oddych na Orave sa zlepšujú a rozširujú. Turisti k nám často zavítajú najmä kvôli zimnej lyžovačke, ale…