Dnes je 22 jún 2021, Meniny má Paulína
-->

Prečo si zdobíme na Vianoce stromček?

Prečo si zdobíme na Vianoce stromček?
Prečo si zdobíme na Vianoce stromček?

Viete o tom, prečo si na Vianoce zdobíme stromček? A to, že katolícka cirkev dlho považovala zdobenie stromčeka za pohanský zvyk?

Dnes si už málokto vie predstaviť vianočné sviatky bez blikajúceho stromčeka s množstvom ozdôb a darčekov pod ním. Kedysi však stromček vôbec osvetlený nebol a ani darčeky pod ním .. Tradícia ozdobovania stromčekov pochádza z Nemecka, kde mal v mestách estetickú funkciu, v roľníckej kultúre prosperitnú a ochrannú funkciu (napr. sa ihličie podkladalo pod sliepky). No katolícka cirkev považovala tento zvyk za pohanský, osvojila si ho až neskôr. Bolo to čiastočne naozaj tak, germánske kmene vraj tak kedysi pri zimnom slnovrate týmto spôsobom uctievali boha Wotana. Podobne aj Kelti ozdobenými stromčekmi alebo vetvami uctievali boha Slnka a jeho večný život. Jedna z prvých správ o ozdobenom a osvetlenom vianočnom stromčeku v miestnosti je v brémskej kronike z roku 1570. Ozdobené vianočné stromčeky sa najskôr nachádzali v cechovných a remeselníckych domoch. Do súkromných priestorov začali prenikať až v polovici 17. storočia. V 18. a 19. storočí sa rozšírili aj do iných štátov. Najprv sa ujali v mestách, neskôr na vidieku. Začiatkom 20. stor. sa pod stromček začali dávať darčeky pre členov rodiny.

A prečo stromček? Nikto nevie a teórií je viacero ...  Jedna rozpráva legendu o mníchovi, ktorý išiel učiť ľudí do Nemecka správne žiť. Tento mních chcel údajne prekvapiť v období Vianoc svojich študentov a podaroval im stromček. Stromček mal symbolizovať svätú trojicu, keďže ihličnatý stromček má trojuholníkový tvar. Druhá teória sa opiera o legendu s keltskými kňazmi, ktorí verili, že ich bohovia sú ukrytí v stromoch. Pri jednej keltskej slávnosti, ktorá sa odohrávala v období Vianoc sa objavil kresťanský misionár. Ten im zvestoval posolstvo o narodení Ježiša Krista. Bol taký presvedčivý, že mu Kelti uverili a vyťali strom v ktorom mali prebývať ich bohovia. Tretia teória hovorí o tom, že stromčeky pochádzajú z Nemecka, nachádzali sa na miestach, kde sa sústreďovalo veľa ľudí. Odtiaľ sa rozšírili aj do domácností.

Aj na vianočných trhoch v Námestove samozrejme stromček nebude chýbať. V rámci zachovania tradícií bude tento stromček darom. Dostanú ho od miestnej akčnej skupiny MAS Biela Orava -  združenia obcí, podnikateľských subjektov i mimovládnych organizácií, ktoré sa rôznymi aktivitami snažia o rozvoj námestovského regiónu. A ako bude vyzerať?  O tom rozhodnete vy sami, pretože jeho výzdobu necháme na vás – príďte na stromček zavesiť niečo pekné a užite si čaro vianočných trhov.

Zdieľat na Facebooku

Aktuálne:

Prečo si zdobíme na Vianoce stromček?

Prečo si zdobíme na Vianoce stromček?

Viete o tom, prečo si na Vianoce zdobíme stromček? A to, že katolícka cirkev dlho považovala zdobenie stromčeka za pohanský zvyk? Dnes si už málokto vie…

IBM inovuje zážitky z Wimbledonu

IBM inovuje zážitky z Wimbledonu

BRATISLAVA 26. júna (WBN/PR) - Spoločnosť IBM a legendárny The All England Club prinášajú inovácie na tenisový turnaj vo Wimbledone. S pomocou cludu, mobilných analytických nástrojov,…